Transferové oceňovanie

Povinnosť vypracovania Transferovej dokumentácie ukladá zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a jej obsah definuje usmernenie č. MF/019153/2018-724 o určení obsahu dokumentácie. Transferovú dokumentáciu prísne ktorú kontroluje Daňový úrad ako predchádzanie zámernému ovplyvňovaniu výšky základu dane a manipulácii s daňovou povinnosťou


Transferové oceňovanie sa týka každého podnikateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť so závislou osobou. Za závislú osobu sú považované blízke osoby (rodinní členovia a pod.), osoby prepojené ekonomicky a osoby alebo subjekt, ktoré sú na účely konsolidácie súčasťou konsolidovaného celku. 

Transferové oceňovanie  sa týka každého podnikateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť so závislou osobou.
Za závislú osobu sú považované:

-blízke osoby, napr. rodinní členovia a pod.,

-osoby prepojené ekonomicky, 

-osoba alebo subjekt, ktorý je na účely konsolidácie súčasťou konsolidovaného celku. 

V tomto prípade je potrebné transferovú dokumentáciu vypracovať z dôvodu ochrany trhových cien a predchádzaniu manipulácie daňového základu. Týka sa to cien za odvedenie služieb, cien za tovar (napr. kúpa materiálu, auta a pod.), ale aj  pôžičiek medzi závislými osobami. Tieto transakcie sú podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov  kontrolovanými transakciami a vyžadujú si správne vypracovanie transferovej dokumentácie, ktorej obsah usmerňuje Usmernenie č. MF/019153/2018-724 o určení obsahu dokumentácie.

V prípade, že podnikateľský subjekt ponúka služby, ktorých odberateľom je firma jeho rodinného príslušníka, tento vzťah je považovaný za závislý vzťah a transakcie medzi nimi sú považované za kontrolované transakcie a vyžadujú si správne vypracovanú transferovú dokumentáciu.  Za kontrolované transakcie sa však považujú aj mnohé ďalšie typy, napríklad aj zahraničné transakcie, ktoré sú vykonávané so štátom, s ktorým nie je uzatvorená dohoda.

Účelom ošetrenia tejto zákonnej povinnosti je dohliadať na to, aby transakcie medzi subjektami odrážali trhové podmienky. Transferovým oceňovaním sa predchádza zámernému ovplyvňovaniu výšky základu dane a manipulácii s daňovou povinnosťou

V rámci transferového oceňovania rozlišujeme niekoľko typov závislých osôb a ich vzájomný obchodný vzťah je potrebné ochrániť vytvorením transferovej dokumentácie:

1. Blízke osoby - napr. manželia, rodič a dieťa, súrodenci, partneri či iní rôzni rodinní príslušníci 

2. Ekonomicky a personálne prepojené osoby - napr. spoločníci v právnom subjekte. 

3. Osoba alebo subjekt, ktorý je na účely konsolidácie súčasťou konsolidovaného celku - skupiny dcérskych spoločností so spoločnou materskou spoločnosťou s povinnosťou zostaviť konsolidovanú účtovnú uzávierku za skupinu.

4. Iné prepojenie - vzťah vytvorený za účelom zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty, prepojenie nemusí byť ekonomické alebo personálne či s blízkou osobou, no podmienky obchodného vzťahu sú výrazne zvýhodnené.

Aké typy dokumentácie vieme vypracovať? 

Skrátená dokumentácia - určená je pre fyzické osoby - podnikateľov (SZČO), mikro-podniky, podnikateľov, ktorí významné tuzemské kontrolované transakcie a špeciálne vymedzené subjekty v § 22a ods. 1 až 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve - ak to nie je úplne dôležité tak toto môžeme vynechať, aby to nebolo príliš komplikované. Takúto administratívne najjednoduchšiu dokumentáciu má povinnosť vypracovať väčšina malých podnikov, ktoré uskutočňujú kontrolované transakcie.

Základná dokumentácia - častou formou transferovej dokumentácie je jej základná podoba, ktorá je určená pre podnikateľov s významnými cezhraničnými transakciami a výnosmi presahujúcimi 8 miliónov eur, podnikatelia s cezhraničnými transakciami v celkovej hodnote viac ako milión eur, podnikateľom s významnými domácimi transakciami, ktorí uplatňujú úľavu na dani alebo aj podnikateľom s nevýznamnými transakciami so závislými osobami, ktoré sú však daňovníkmi v nespolupracujúcom štáte.