Nový zákon o ochrane spotrebiteľa účinný už od 1.7.2024
Nový zákon o ochrane spotrebiteľa č. 18/2024 Z.z. prichádza do platnosti už od 1. júla 2024 a ruší doterajšiu známu legislatívu. Čo prináša a ako sa pripraviť ?
Parlament schválil nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý bude účinný od 1. júla 2024. Tento zákon prináša významné úpravy pre práva a povinnosti spotrebiteľov aj obchodníkov, V tomto článku si rozoberieme, ako sa predmetné zmeny dotknú prevádzkovateľov internetových obchodov (E-shopov) a nakoľko bude potrebné upraviť Obchodné podmienky.
Využite našu odbornosť a cenovú dostupnosť a požiadajte nás o nezáväznú cenovú ponuku vyplnením krátkeho formulára, ktorý nájdete TU.
Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo nový zákon, ktorého cieľom je aktualizovať a zosúladiť spotrebiteľskú legislatívu s európskymi smernicami. Pôvodne mal zákon vstúpiť do platnosti v auguste 2023, ale po vetovaní prezidentkou SR bol opätovne prerokovaný a schválený v apríli 2024, s účinnosťou od 1. júla 2024.
Doteraz sme sa pri spotrebiteľskom práve riadili prevažne zákonom 250/2007 o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, zákonom 102/2014 o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a občianskym zákonníkom. Práve prvé dva uvedené zákony od 1.7.2024 nahradí nový zákon č. 108/2024 o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Ďalšou významnou zmenou sú pomerne obsiahle úpravy v občianskeho zákonníka, ktoré (prevažne) upravujú podmienky zodpovednosti za vady - reklamácie. Keďže sa od 1.7.2024 zákon 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa zrušuje, práva a povinnosti zmluvných strán pri reklamáciách bude definovať práve novelizovaný občiansky zákonník. Do občianskeho zákonníka sa ďalej zavádzajú nové definície pojmov digitálny obsah, digitálna služba, veci s digitálnymi prvkami.
Vráťme sa ale k novému zákonu 108/2024 Z.z.. Aké zmeny prinesie tento nový zákon pre predávajúcich?
V prvom rade sa termín predávajúci nahrádza zavedením nového pojmu: Obchodník. Podľa vlády SR sa touto zmenou zabezpečí terminologická jednotnosť na národnej i európskej úrovni.
Ďalšou významnou zmenou je rozšírenie informačných povinností - napr. v prípade zníženia ceny tovaru bude musieť obchodník uvádzať starú predajnú cenu za posledných 30 dní. Táto skutočnosť má zvýšiť ochranu spotrebiteľov pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami, ktoré ale v skutočnosti zľavou nie sú.
Ako ste už možno "počuli", jednou zo zmien bude úprava lehoty pri odstúpení od zmluvy z 14 dní na 30 dní. Nemusíte sa báť, v bežných prípadoch ako je nákup tovaru cez e-shop ostáva lehota 14 dní zachovaná, Právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy v 30 dňovej lehoty môže byť spotrebiteľom uplatnená len pri zakúpení tovaru počas predajnej akcii alebo pri tzv. "podomovom predaji".
Novou legislatívou sa taktiež zavádza pojem/mechanizmus "druhej šance". To znamená zavedenie viacerých inštitútov smerujúcich k upusteniu od uloženia sankcie v prípadoch, ak obchodníci dobrovoľne ukončia porušovanie právnych predpisov a uskutočnia nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov.
Okrem iného si dovolíme spomenúť ešte úpravy ako zákaz marketingu propagujúceho tovar ako identický s tovarom v inom členskom štáte EÚ, zlepšenie ochrany v online prostredí pred netransparentným nákupom a falošnými recenziami, alebo zavedenie prostriedkov nápravy pre poškodených spotrebiteľov v prípadoch, ak sa obchodník voči nim dopustí nekalej obchodnej praktik
Zmeny v legislatíve nastali aj pre orgány dohľadu.
Orgány ako Národná banka Slovenska, Slovenská obchodná inšpekcia a ďalšie budú mať jasne vymedzené právomoci a rozšírené kompetencie na zabezpečenie efektívneho dohľadu nad dodržiavaním nových predpisov.
Ako sme vyššie uviedli, obchodníci musia aktualizovať svoje Všeobecné obchodné podmienky, aby od 1.7.2024 vyhovovali novým predpisom. Ako sa pripraviť na nový zákon?
Jednoducho. Využite odbornosť a cenovú dostupnosť služieb našej organizácie. Radi Vám s novou legislatívou pomôžeme a okrem vypracovania nových obchodných podmienok Vás kompletne preškolíme, ako zosúladiť nové predpisy s Vašim podnikaním. Pri záujme o cenovú ponuku nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom našej webovej stránky www.support4companies.eu